روشنایی بخشی به مناظر و نورپردازی باغ و محوطه ویلا به استفاده از نور و چراغ‌های روشنایی در باغ و باغچه‌های شخصی و به طور کلی به روشنایی بخشی به محوطه فضای باز اشاره دارد؛ هدف اصلی از نورپردازی باغ بهبود زیبایی و امنیت محوطه به جهت بهره‌برداری بهتر هنگام دورهمی، تفریح و ورزش مخصوصا در زمان‌های تاریکی و شب است

تاریخچه نورپردازی از گذشته های دور است از آن زمان که از مشعل و چوب و روغن‌های حیوانی برای روشنایی بخشی به راهروها و محوطه‌ها استفاده می شد تا الان که در قرن بیست و یک به لطف پیشرفت های صنعتی تحول بزرگی در این عرصه شاهد هستیم

منبع: ویکی‌پدیا

در ادامه مطالب ارزشمندی برای شما گردآورده‌ایم که امیدواریم برای نورپردازی باغ و ویلای شما مورد استفاده و مفید واقع شود

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

چراغانی و نورپردازی و استفاده از نور در فضای بیرون خانه، حیاط، پاسیو و تراس نکته‌ای است که اکثر اوقات در طراحی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اگر شما وارد یک ویلا یا باغ شوید اما نورپردازی و روشنایی باغ مناسب نباشد، تاثیر محیط بسیار کمتر از حالت واقعی آن خواهد بود.

استفاده از نور و نورپردازی در فضای بیرونی باعث افزایش حس تعلق و حضورپذیری در فضاهای یاد شده می‌شود. اما اگر شما حیاطی در خانه یا ویلای خود داشته باشید، قائدتا شب هنگام برای عبور و مرور به یک نورپردازی مناسب احتیاج خواهید داشت، و البته با کمی هزینه بیشتر نیز می توانید با یک نورپردازی جذاب، چهره حیاط خود را متحول کنید

اگر شما وارد یک ویلا یا باغ شوید اما نورپردازی و روشنایی باغ مناسب نباشد، تاثیر محیط بسیار کمتر از حالت واقعی آن خواهد بود. نورپردازی محوطه های سرسبز مانند نورپردازی هر محیط دیگری، مستلزم پیروی از برخی اصول است. این اصول علاوه بر افزایش ایمنی در هنگام اجرای پروژه و استفاده از محیط به افزایش راندمان انرژی و صد البته زیبایی آن کمک زیادی می کند. در این مطلب شما را با اصول نورپردازی حیاط و ویلا آشنا می کنیم و چند ایده جالب برای انجام پروژه هایی مشابه را ارائه می کنیم.

حضور هرچند موقت در محیط های سرسبز و روباز به گواه همه متخصصان سلامت، کمک بسیار زیادی به سلامت روح و جسم انسان می کند. حضور در محیط هایی مثل باغ و ویلا بدون شک یکی از فعالیت های بسیار موثر در راستای افزایش سلامت جسم و روح و گذراندن اوقات فراغت با کیفیت است. یکی از شاخصه‌ های اصلی یک حیاط سرسبز یا یک ویلا مناسب، اصول نورپردازی حیاط و ویلا است

اهمیت ایمنی در نورپردازی محوطه ویلا

ناگفته پیداست که اولین قدم برای انجام پروژه نوررپردازی محیط هایی مثل محوطه ویلا، حیاط یا باغچه بررسی مسائل ایمنی مرتبط با آن است. این محیط ها اغلب روباز هستند و همین مسئله لزوم توجه به مسائل ایمنی روشنایی حیاط ویلا در چنین پروژه هایی را بیشتر می کند.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

رعایت اصول ایمنی در نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

برای بررسی شرایط ایمنی پروژه نورپردازی ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیریم:

نقشه سیستم آبیاری محیط را ببینید. اگر چنین نقشه ای ندارید از یک نفر متخصص بخواهید این نقشه را برای شما پیاده کند. باید بدانید لوله های آب از کدام بخش های کف یا دیوارها عبور کرده اند و هرکدام در چه عمقی از کار قرار دارند. همچنین باید مطمئن شوید وسایلی که آب را به اطراف می پاشند در مسیر وسایل حساس به آب سیستم نورپردازی شما قرار نداشته باشند. اگر مجبور هستید در بخش هایی که در معرض آب قرار دارند نورپردازی انجام دهید حتما باید از تجهیزات مقاوم دربرابر آب استفاده کنید.

نقشه مسیرهای عبوری را هم ببینید. این مسیرها اولین جاهایی هستند که باید آنها را روشن کنید. جاگذاری مجسمه ها و سایر وسایل مشابه در محیط هم از نظر ایمنی بسیار مهم هستند.

چند ایده جدید برای نورپردازی باغ ویلا

لامپ های ریسه ای از جمله کم هزینه ترین وسایل روشنایی محیط های روباز هستند. با کمک این ریسه ها می توانید تقریبا هر طرح و مدل نورپردازی که دوست دارید اجرا کنید.

فانوس را هم فراموش نکنید. از فانوس های برقی یا باطری می توانید در بخش هایی که نیاز به نور خیلی زیاد ندارند استفاده کنید.

نورپردازی از کف یا نورپردازی کف حیاط، می تواند یک ایده جذاب باشد. به خصوص در بخش هایی که خودتان بیشتر حضور دارید نورپردازی از کف محیط را دلنشین تر می کند.

امروزه در بازار از نشیمنگاه تا گلدان نورانی دیده می شود. می توانید از این وسایل هم استفاده کنید.

آویزهای مخصوص محیط های روزباز هم امروزه تنوع بسیار گسترده ای دارند. این وسایل کلاسیک هنوز هم قابلیت های زیبایشان را حفظ کرده اند.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

در دیوارهای تراس یا در نمای حیاط، می توان با ترکیب چیدمان چراغ های نورپردازی نمایی جذاب به دیوارها بخشید. می شود با استفاده از چراغ ها نور را به سمت پایین، یا در هر دو جهت تابانده تا باعث ایجاد یک محیطی جذاب و مدرن شود.

نور پردازی حال و هوای تازهای به محیط اطراف می‌دهد. در این تصویر، ما یک مدل فلزی استوانه ای شکل را می بینیم که در یک خط مستقیم قرار دارد. نور پیش بینی شده گرم است و کاملاً با نور آتش ترکیبی مناسب دارد.

با نور پردازی های خاص، فضای باز را می توان بسیار جالب و خوشایندتر نمود. در این مورد، متوجه می شویم که؛ با نور پردازی خاصی این دیوار سنگی، با بافتی قوی تر و برجسته تر خود را نمایان می کند.

همانطور که گفته شد برای نورپردازی چنین محیط هایی می توان ایده های بسیار متنوعی مطرح کرد. امروزه کارشناسان و متخصصان هنری / صنعتی بسیار زیادی هستند که می توانند به شما در خلق ایده های جالب برای نورپردازی محیط باغ یا ویلایتان کمک کنند

مهم ترین نکات در اصول نورپردازی حیاط و محوطه ویلا

اصول نورپردازی حیاط یا هر محیط بسته به شرایط و اقلیم متفاوت خواهد بود. هرگز نمی توان یک روش و یک متریال را برای دو حیاط یا ویلای متفاوت به کار برد. اصول اولیه کار اما با تقریب خوبی در همه محیط ها و اقلیم ها یکسان هستند.

نور زیاد، به اندازه نور کم مضر و زشت است. استفاده از وسایل نورپردازی بسیار بزرگ را فراموش کنید. نور محیط همیشه باید متناسب باشد.

اگر بخشی از حیاط را به عنوان انبار استفاده می کنید، نیاز نیست این بخش دائم روشن باشد و برعکس بخش هایی مثل مسیر عبور و مرور همیشه باید روشن باشند. تا جای ممکن از تجهیزاتی استفاده کنید که در چشم نباشند یا دست کم بالانس محیط را بهم نزنند.

زیبایی یک ویلا به طبیعت موجود در آن است و علم کردن روشنایی های فلزی بزرگ وسط این طبیعت، زیبایی آن را از بین می برد. امروزه بسیاری از تجهیزات روشنایی همرنگ محیط یا با قابلیت مخفی سازی تولید می شوند.

حواستان به منبع برق و طول سیم‌های انتخابی باشد. اگر در حیاط خانه پریز برق نیست با یک مشکل جدی رو به رو هستید و بهتر است با متخصصین این حوزه مشورت کنید

تا جای ممکن از تجهیزاتی استفاده کنید که در چشم نباشند یا دست کم بالانس محیط را بهم نزنند. زیبایی یک ویلا به طبیعت موجود در آن است و علم کردن روشنایی های فلزی بزرگ وسط این طبیعت، زیبایی آن را از بین می برد. امروزه بسیاری از تجهیزات روشنایی همرنگ محیط یا با قابلیت مخفی سازی تولید می شوند.

گیاهان زنده به نور بسیار حساس هستند. از تابش مستقیم نور مصنوعی روی گیاهان خودداری کنید. این کار باعث کاهش عمر گیاه می شود.

حتما از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت روشن و خاموش شدن با کمترین تعداد کلید را داشته باشند. این کار به راحتی مصرف کننده کمک زیادی خواهد کرد.

بخش های نزدیک تر به در ورودی باید روشن تر باشند. این مسئله علاوه بر کمک به رفت و آمد در شب ایمنی ساختمان شما را هم افزایش می دهد.

موجودات زنده دیگر را هم فراموش نکنید. در نورپردازی باغچه کوچک خود از تجهیزاتی استفاده نکنید که تولید حرارت می کنند. این کار ممکن است به حشرات و حیواناتی که در باغ شما زندگی می کنند آسیب جدی وارد کند.

حسگرهای حرارتی یا حرکتی بهترین وسایل برای کنترل روشنایی باغ هستند. این حسگرها حضور افراد را تشخیص می دهند و روشن یا خاموش بودن سیستم را کنترل می کنند. با استفاده از این دستگاه ها، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید.

تا جای ممکن کلید روشن و خاموش شدن همه یا بخش زیادی از سیستم روشنایی را داخل ساختمان قرار دهید.

اگر در زمستان هم از محیط استفاده می کنید، چراغ های مه شکن و تجهیزات ضد سرما را فراموش نکنید.

منبع: وب سایت استادکار

نورپردازی باغ ویلا به سبک مدرن و امروزی

نورپردازی باغ ویلا و تمام اطلاعاتی که قبل اقدام به خرید چراغ ها، باید بدانید! انواع سبک های نورپردازی باغ ویلا و بهترین چراغ هایی که برای انجام این کار کاربرد دارد.

مطالعه این مطلب را به برق کاران و دارندگان ویلا پیشنهاد می کنم که زمان لازم برای آن تنها ۷ دقیقه است اما اطلاعات بسیار خوبی در اختیار شما قرار خواهد داد.

هنگام طراحی خانه رویایی تان مسلما نورپردازی باغ ویلا جزء اولویت ها نیست.

هرچند بر خلاف لامپ های داخل ساختمان ، لامپ های بیرونی ساختمان بعدا براحتی طراحی و نصب می شوند و نیازی به تخریب یا تغییر طرح دیوار به منظور نورپردازی فضای بیرونی در ویلا یا منزل نیست.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

تمام آنچه که شما نیاز دارید، تحقیقات در مورد نوع لامپ های قابل نصب و انواع محوطه سازی و نورپردازی  در فضای باز است.

در اینجا راهکارهایی برای نورپردازی باغ ویلای شما جذاب و هیجان انگیز را ارائه می دهیم.

برای طراحی نورپردازی محوطه‌ بیرونی ساختمان و ویلا نمیتوان یک قاعده و قانون کلی در نظر گرفت.

مسلماً نوع طراحی معماری ساختمان ویلا و طراحی محوطه و فضای سبز ویلا تاثیر بسیاری در سبک نورپردازی دارد.

همچنین کاربری فضای ویلا یا باغ به منظور استفاده شخصی یا باغ تالار کلاً بر المان های طراحی نورپردازی محوطه اثرگذار است.

درنورپردازی محوطه ویلا باید هر دو جنبه کاربردی بودن و زیبایی در نورپردازی ویلا یا نورپرداز باغ لحاظ شود.

همچنین از ایجاد مزاحمت نوری برای همسایگان پرهیز شود و با توجه به کاربری محیط میزان نور لازم تأمین گردد.

نورپردازی بیرونی ک شامل نورپردازی محوطه ، نورپردازی ویلا و نورپردازی باغ می‌شود

به عواملی مانند شدت نور، درجه پخش نور و روش نصب چراغ پارکی بستگی دارد.

اولین چیزی که شما نیاز دارید، چراغ هایی است که مسیر را نمایان کند تا شما را از ورودی باغ ویلا یا حیاط به جلوی در ساختمان هدایت کند.

این جنبه ی کاربردی اش است اما مجبور نیستید به چراغ های صنعتی و غیرخانگی متوسل شوید.

مدل های زیادی از لامپ ها هستند که می توانند در باغ تان تعبیه شوند

و این لامپ ها شخصیتی درست مثل لامپ های طراحی شده برای اتاق نشیمن و پذیرایی را دارند.

اختصاص دادن نواحی معینی برای نورپردازی، به ما کمک می کند که در یک فضای سبز اثرات مختلفی روی بیننده بگذاریم.

یک مجسمه هنگامی که در کنار گیاهان سبز قرار می گیرد، منظره ای کاملا متفاوت با زمانی که کنار یک دیوار ساده قرار دارد ایجاد می کند.

نورپردازی در محوطه های مختلف به شکل موردی مشخص می گردد و یک نسخه کلی برای تمام محوطه ها نمی توان تجویز کرد.

در نورپردازی محوطه می بایست به روشنایی معابر بکار رفته در محوطه ها توجه شود.

از ایجاد مزاحمت نوری برای همسایگان مجاور محوطه ی مورد نظر پرهیز شود.

نورپردازی محوطه ساختمان هم مانند نورپردازی نمای ساختمان به زیبایی یک ساختمان کمک میکند.

نورپردازی جنبه ی دکوراتیو دارد و به منظور ایجاد تصاویر چشم نواز و جذب عابرین انجام می شود.

در نورپردازی محوطه اشعه نورانی نباید مستقیماً بر چشم ناظران تابیده شود چون موجب خیرگی عابرین و آزار همسایگان می شود.

نورپردازی در محوطه ها و باغ های خصوصی و یا محوطه های عمومی با اهداف ایمنی،

زیبایی محوطه در شب، دسترسی، امنیت، تفریح و ورزش و رویدادهای اجتماعی انجام می شود.

نورپردازی مسیر پیاده روی باغ

اگر مثل اغلب موارد مسیری که از درب ورودی طی می کنید تا به ساختمان خانه برسید در میان باغ یا باغچه است، می توانید با نقاشی های دیواری یا چراغ های دیواری که بر دیوار نصب شده اند، پیاده روی آرام بخشی داشته باشید.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

نورپردازی مسیر پیاده رو باغ و روشنایی محوطه ویلا

گزینه های زیادی برای استفاده در اینجا وجود دارد از چراغ های کلاسیک حباب دار تا چراغ های دیواری مینیمالیستی و مدرن با شکل های هندسی ساده و جذاب.

شما می تواند از ترکیب چراغ های بولارد با چراغ های تزئینی روی دیوار برای نورپردازی باغ خود استفاده کنید

به این صورت که چراغ های بولارد را بعنوان چراغ مسیریابی بکار ببرید و از چراغ های تزئینی که نور از بالا و پایین آنها پخش شده و تنها سطح دیوار را روشن می کنند به منظور نورپردازی نمای ساختمان استفاده کنید.

برای نورپردازی محوطه باغ مانند نورپردازی نما که از لامپ نورپردازی نما استفاده می‌شود، در اینجا هم از چراغ های مخصوص نورپردازی محوطه استفاده می‌کنیم.

در ابتدا باید بدانید که چه چیزی را می خواهید نورپردازی کنید و چطور باید آن را انجام دهید.

چراغ های راهرو محوطه

چراغ هایی پایه دار که در مسیرهای محوطه قرار میگیرند.

این نوع چراغ ها برای شاخص کردن یک فضا و یا یک عنصر استفاده می شوند.

چراغ های پایه دار باغی

وقتی که نور بیشتر مورد نیاز باشد از این نوع نورپردازی استفاده می شود

و چراغ بر روی پایه و یا روی یک ساختار محوطه قرار میگیرد. اغلب برای ورودی ها، نرده ها و اطراف سکوها به کار می روند.

چراغ مخصوص راه پله

لامپ هایی که در پله ها و سکوها استفاده می شوند. برای ایجاد یک معبر ایمن در پله هایی که در تاریکی قرار دارند مورد استفاده هستند.

چراغ های بولارد

این نوع چراخ ها برای جداکردن فضاهای خاصی از محوطه با یکدیگر کاربرد دارند. برای به نمایش درآوردن سبک خاصی از معماری میتوانند مفید باشند.

چراغ های نورافکن محوطه

برای شاخص کردن تعدادی از عناصر منظر در فضای باز مثل درخت ها، ساختمان ها و جزئیات معماری و مجسمه سازی استفاده می شود.

چراغ های به سمت بالا در فضای باز

این لامپ ها در زمین فرو میروند و نمای مینیمالی را در محوطه ایجاد می‌کنند. می تواند برای بالای درختان و دیوارها استفاده شود.

چراخ های مخصوص استخر

لامپهای مخصوصی که در استخرها کاربرد دارند و عنصر آب را نمایان تر می کنند.

چراغ های سنگی و منظر سخت مخصوص فضای باز

این نوع چراغ ها لامپهای LED دارد و با استفاده از بست روی دیوار و یا ساختاری از محوطه نصب می شوند.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا با استفاده از چراغ های سنگی منظرسخت

برای یک ایده نورپردازی جدید، سعی کنید یک نقطه تابشی متمرکز (لامپ، پروژکتور و …) در پایه یک دیوار آجری یا سنگی قرار دهید و ببینید که چگونه نور، دیوار را درخشان می‌کند و بافت آن را به آسانی برجسته می‌کند.

یک ترفند مشابه با چراغ های دیواری در ارتفاع شانه (بالای دیوار) را امتحان کنید تا یک فضای امروزی و نورانی شده را بوجود آورید و از یک نقطه تا نقطه‌ای دیگر در باغ را روشن کنید.

اگر باغ شما شامل یک آبنما یا استخر کوچک باشد، برای نورپردازی باغ تان می توانید چراغ های بولارد کوچک را در لبه آب نصب کنید

یا حتی بهتر است از چراغ حباب دار گرد استفاده کنید که به طور مستقیم بر روی زمین قرار می گیرند و شبیه سنگ های درخشان هستند.

تمام چراغ ها و لامپ هایی که در این محوطه استفاده می شوند باید ضد آب باشند.

بعضی شرکت ها نیز لامپ های شناور را به شکل های مختلف برای نورپردازی آبنما در باغ طراحی کرده اند.

آنها لوزم تزئینی بسیار خاصی هستند برای اینکه فضای باغتان را رویایی و زیبا کنند.

چراغ ها را در کجای ویلای قرار دهیم؟

بهترین محل برای نورپردازی در ویلا و باغ این است که شما می توانید توجه را به گیاهان و مجسمه‌ها متمرکز کرده و به طور کامل از مکان‌های غیر مهمی مانند انبار، وسایل بازی و … چشم پوشی کنید.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

استفاده از تمام فضاها برای نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

با این حال، مهم ترین نکته این است که الزاما وسایل غیر ضروری را حذف نکنید، فقط جذابترین نقاط باغ خود را روشن کنید، چرا که نور کمی به سمت تاریکی می رود و آن نقاط کمتر قابل دید هستند.

سعی کنید درختان، به خصوص آن‌هایی که دارای پوسته و تنه‌ای جالب هستند مانند درخت گیلاس را روشن کنید.

برای ایجاد بیشترین اثر، یک لامپ ۵۰ واتی نزدیک به پایه تنه آن قرار دهید تا پرتو آن یک بازی نور و سایه را از طریق شاخه‌های درخت ایجاد کند.

استفاده از چراغ های آویز در ویلا فراموش نشود

چراغ آویز برای باغ و ویلا، که معمولا روی میز ناهار خوری باغ قرار می‌گیرد، یک راه موثر برای کمک به ترکیب فضاهای داخلی و خارجی باغ است، همانگونه که قرار دادن یک لامپ استاندارد  برای استفاده در خارج از منزل در کنار صندلی های باغ انجام می‌شود.

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

چراغ های اویز در نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا

چراغ های کفی یا دفنی کوچک نیز برای قرار گرفتن در میان گل ها مناسب هستند، که به شکل سنگ های درخشان یا لامپ های led قابل انعطاف و طویل لامپ led نواری استفاده می شوند.

اگر در باغ تان درختانی دارید، چراغ های آویز به سبک ژاپنی و یا  فانوس  یا چراغ های آویز گرد را نصب کنید تا از شاخه ها آویزان شوند و باغچه ای رویایی و شاد ایجاد کنند.

ناگفته پیداست که اولین قدم برای انجام پروژه نوررپردازی محیط هایی مثل محوطه ویلا، حیاط یا باغچه بررسی مسائل ایمنی مرتبط با آن است.

این محیط ها اغلب روباز هستند و همین مسئله لزوم توجه به مسائل ایمنی روشنایی حیاط ویلا در چنین پروژه هایی را بیشتر می کند.

اصول نورپردازی حیاط یا هر محیط بسته به شرایط و اقلیم متفاوت خواهد بود.

هرگز نمی توان یک روش و یک متریال را برای دو حیاط یا ویلای متفاوت به کار برد.

اصول اولیه کار اما با تقریب خوبی در همه محیط ها و اقلیم ها یکسان هستند.

پس قبل از شروع به اجرای نورپردازی با یک متخصص مشورت کنید.

منبع: وب‌سایت فدک ملک

کلام آخر:

نورپردازی باغ و روشنایی محوطه ویلا و فضای باز یکی از مباحث جذاب در علوم دکوراسیون و معماری فضای سبز می باشد.

دیزاینرها و طراحان فضای سبز باید نکات مختلفی را در نورپردازی باغ در نظر بگیرند تا به وسیله آن، یک فضای سبز دلنشین و دوست داشتنی بوجود بیاید

پس در هنگام نورپردازی باغ و ویلا حتما باید به نحوه محوطه سازی و  همچنین نکات نورپردازی باغ در شب دقت کنید.

اگر میخواهید اوقات خوشی را در ویلای خود داشته باشید و یا در آن میهمانی ترتیب دهید باید از روشنایی لازم برخوردار باشد